ul. Grobla III 1/6, Gdańsk kontakt@33biskupia.org +48 570 926 246

O Fundacji

... O Fundacji ...

Fundacja 33 BISKUPIA została zarejestrowana w Sądzie Okręgowym Gdańsk-Północ w Gdańsku 24 kwietnia 2024 r. jako organizacja non-profit

Podpisanie aktu powołania Fundacji 33 Biskupia; kwiecień 2024 r. Od lewej: David Muggleton, Grzegorz Dolny, Krzysztof Banaszak, Adam Mierosławski, Jacek Dehnel, siedzi – Aneta Borkowska

KRS: 0001101842

REGON: 528456990

NIP: 5842851103

... Poznaj nas ...

Zobacz, kim są osoby reprezentujące Fundację

Aneta Borkowska

Aneta Borkowska

Prezeska Zarządu
Maciej Pełczyński

Maciej Pełczyński

Zastępca Prezeski Zarządu

Jak to się zaczęło

Poznaj historię naszych działań: od spontanicznej pomocy – do sformalizowanych działań Fundacji.

Naszą historię otwiera dzień wybuchu wojny na Ukrainie. W marcu 2022 r., poruszeni nieszczęściem, które spotkało naszych sąsiadów – Ukraińców, wraz z przyjaciółmi i znajomymi aktywistami oraz Fundacją Rodzinny Gdańsk skrzyknęliśmy się w social-mediach i na komunikatorach.

Najpierw zaczęliśmy spontanicznie pomagać ludziom pokrzywdzonym w wyniku działań wojennych, którzy jako pierwsi trafili do Gdańska. Wiodącą aktywistką była Aneta Borkowska, która zebrała wokół działań grupę wolontariuszek_szy. Staraliśmy się zorganizować odzież, produkty spożywcze; szukaliśmy przyjeżdżającym Ukraińcom (głównie kobietom i dzieciom) miejsc do zamieszkania.

Gdy grupa uchodźców rosła w ekspresowym tempie, punktem pomocowym stała się siedziba Fundacji Rodzinny Gdańsk przy ul. Biskupiej 33 w Gdańsku. To tu mieszkańcy miasta, organizacje pozarządowe i firmy dostarczały odzież, żywność, środki czystości, które wydawaliśmy zgłaszającym się osobom.

Siedziba Fundacji 33 Biskupia

Pierwsza siedziba punktu pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy – Gdańsk, ul. Biskupia 33

Nowa siedzba

Nasze działania dostrzegły władze miasta Gdańska. Dzięki temu mogliśmy przeprowadzić się do nowego lokalu przy ul. Grobla III 1/6, który znacznie bardziej odpowiada naszym potrzebom. Tutaj osoby uchodźcze otrzymują pomoc, którą dopasowujemy do ich potrzeb: wydajemy żywność, udostępniamy odzież, pościele, ręczniki, nasi wolontariusze doradzają w sprawach formalnych, administracyjnych, pomagamy w znalezieniu mieszkania, pracy, lekarza, psychologa, ale także przytulamy, słuchamy historii...

Większość przyjezdnych ma problemy natury zdrowotnej, często emocjonalnej – staramy się być dla wszystkich pierwszym wsparciem. Punkt pomocy jest otwarty trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i czwartki. W te dni wydajemy odzież i artykuły pierwszej potrzeby – z tej pomocy korzysta łącznie około 1400 osób. Raz w tygodniu (w czwartki) wydajemy żywność, suchy prowiant dla ponad 600 osób.

Siedziba Fundacji 33 Biskupia

Obecna siedziba Fundacji – ul. Grobla III 1/6 w Gdańsku

Beneficjenci Fundacji

Większość naszych beneficjentów to kobiety. Spora część z nich ma co najmniej troje dzieci – takich matek nie jesteśmy w stanie aktywować zawodowo na tyle skutecznie, by mogły się same utrzymać. Zgłaszają się do nas także osoby powyżej 60. roku życia; w tej grupie jest około 10% mężczyzn w wieku emerytalnym bądź w złym stanie zdrowia.

Wielu naszych podopiecznych straciło domy, uciekło z terenów działań wojennych lub po prostu wyjechało z Ukrainy, by zapewnić swoim dzieciom i sobie bezpieczeństwo, spokojny sen, uśmiech...

Od kwietnia 2024 r. nasze działania przyjęły sformalizowaną postać jako Fundacja 33 Biskupia. Nazwa pochodzi od naszego pierwszego, rozpoznawalnego zarówno przez Gdańszczan, jak i Ukraińców adresu. Z czasem adres stał się hasłem/nazwą projektu pomocowego, wokół którego jednoczą się „ludzie dobrej woli”.

Prezeską Fundacji jest inicjatorka działań pomocowych dla Ukraińców Aneta Borkowska. Fundatorami i współzałożycielami Fundacji są także członkowie organizacji, które od początku wspierały nas materialnie, rzeczowo, pomocowo: Rotary Klub Gdańsk - Sopot - Gdynia oraz Stowarzyszenie Lions Club Gdańsk Neptun.

O naszych działaniach „w eterze”: https://radiobiznes.com/kajetan-kwasniewski/sonda-radia-biznes/pomoc-dla-uchodzcow-z-ukrainy-ul-biskupia-33-gdansk/

WŁADZE FUNDACJI

  • Aneta Maria Borkowska / Prezeska Zarządu
  • Maciej Pełczyński / Zastępca Prezeski Zarządu
  • Agnieszka Karolina Cybulska / Członkini Zarządu
  • Bożena Zielińska / Członkini Zarządu

RADA FUNDACJI

  • Krzysztof Dolny
  • Krzysztof Marek Banaszak
  • Agnieszka Magdalena Błażowska
  • Katarzyna Gebert Zaremba
  • Adam Marek Mierosławski

Władze Fundacji 33 Biskupia składają się z zespołu zaangażowanych osób, które mają na celu rozwój naszej organizacji oraz efektywną pomoc beneficjentom. Każda z nich wnosi swoją unikalną wiedzę i doświadczenie.

Działalność naszej Fundacji opiera się na ścisłej współpracy między członkami Zarządu i Rady Fundacji. Dzięki temu możemy realizować nasze cele, wspierając uchodźców i organizując projekty mające na celu poprawę jakości życia osób potrzebujących.

Aneta Borkowska

Aneta Borkowska

Prezeska Zarządu

Aktywistka, działaczka społeczna, wieloletnia radna dzielnicy Olszynka; od lat zaangażowana w działania na rzecz polepszenia jakości życia mieszkańców. Osobowość Roku 2022 w kategorii Działalność społeczna i charytatywna (w woj. pomorskim) rankingu „Dziennika Bałtyckiego”, wyróżniona w kategorii Społecznik Roku w konkursie nagród im. Lecha Bądkowskiego w 2021 r.

Motto życiowe: „Nie trzeba być bogaczem, by ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi. Można podarować mu swój czas i uwagę.”

Kieruje się w życiu zasadą: „Pomagałam, pomagam i będę pomagać innym.”

Maciej Pełczyński

Maciej Pełczyński

Zastępca Prezeski Zarządu

Prezydent Lions Club Gdańsk Neptun w kadencji 2024/2025. Lion od trzydziestu lat; w tym czasie pełnił trzykrotnie funkcje prezydenta Klubu, skarbnika, przewodniczącego strefy, sekretarza klubu, rzecznika spraw Liona w Okręgu 121 Polska.

Aktywności prospołeczne przejawiał od wczesnej młodości, m.in.: harcerstwo, samorząd uczniowski, Parlament Studentów Politechniki Gdańskiej; był także przewodniczącym Solidarności w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie i pomysłodawcą noszenia opornika w klapie marynarki jako symbolicznej manifestacji poglądów w czasie stanu wojennego.

Od marca 2022 r. jego serce bije dla uchodźców z Ukrainy i uczestniczy w licznych inicjatywach pomocowych na rzecz osób poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie.

Jako reprezentant stowarzyszenia współzałożycielskiego Fundacji 33 Biskupia został jej wiceprezesem.

Mówi o sobie: „Jestem pełen nadziei, że to co robię i jak pracuję dla uchodźców ukraińskich jest tym czego oczekują. Bardzo chciałbym doczekać wielkiej fiesty na zakończenie wojny i nowych wyzwań w czasach pokoju i odbudowy.”