ul. Grobla III 1/6, Gdańsk kontakt@33biskupia.org +48 570 926 246
Podpisanie aktu powołania Fundacji 33 Biskupia; kwiecień 2024 r. Od lewej: David Muggleton, Grzegorz Dolny, Krzysztof Banaszak, Adam Mierosławski, Jacek Dehnel, siedzi – Aneta Borkowska
Poznaj historię naszych działań: od spontanicznej pomocy – do sformalizowanych działań Fundacji.
Naszą historię otwiera dzień wybuchu wojny na Ukrainie. W marcu 2022 r., poruszeni nieszczęściem, które spotkało naszych sąsiadów – Ukraińców, wraz z przyjaciółmi i znajomymi aktywistami oraz Fundacją Rodzinny Gdańsk skrzyknęliśmy się w social-mediach i na komunikatorach.
Najpierw zaczęliśmy spontanicznie pomagać ludziom pokrzywdzonym w wyniku działań wojennych, którzy jako pierwsi trafili do Gdańska. Wiodącą aktywistką była Aneta Borkowska, która zebrała wokół działań grupę wolontariuszek_szy. Staraliśmy się zorganizować odzież, produkty spożywcze; szukaliśmy przyjeżdżającym Ukraińcom (głównie kobietom i dzieciom) miejsc do zamieszkania.
Gdy grupa uchodźców rosła w ekspresowym tempie, punktem pomocowym stała się siedziba Fundacji Rodzinny Gdańsk przy ul. Biskupiej 33 w Gdańsku. To tu mieszkańcy miasta, organizacje pozarządowe i firmy dostarczały odzież, żywność, środki czystości, które wydawaliśmy zgłaszającym się osobom.
Pierwsza siedziba punktu pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy – Gdańsk, ul. Biskupia 33
Nasze działania dostrzegły władze miasta Gdańska. Dzięki temu mogliśmy przeprowadzić się do nowego lokalu przy ul. Grobla III 1/6, który znacznie bardziej odpowiada naszym potrzebom. Tutaj osoby uchodźcze otrzymują pomoc, którą dopasowujemy do ich potrzeb: wydajemy żywność, udostępniamy odzież, pościele, ręczniki, nasi wolontariusze doradzają w sprawach formalnych, administracyjnych, pomagamy w znalezieniu mieszkania, pracy, lekarza, psychologa, ale także przytulamy, słuchamy historii...
Większość przyjezdnych ma problemy natury zdrowotnej, często emocjonalnej – staramy się być dla wszystkich pierwszym wsparciem. Punkt pomocy jest otwarty trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i czwartki. W te dni wydajemy odzież i artykuły pierwszej potrzeby – z tej pomocy korzysta łącznie około 1400 osób. Raz w tygodniu (w czwartki) wydajemy żywność, suchy prowiant dla ponad 600 osób.
Obecna siedziba Fundacji – ul. Grobla III 1/6 w Gdańsku
Większość naszych beneficjentów to kobiety. Spora część z nich ma co najmniej troje dzieci – takich matek nie jesteśmy w stanie aktywować zawodowo na tyle skutecznie, by mogły się same utrzymać. Zgłaszają się do nas także osoby powyżej 60. roku życia; w tej grupie jest około 10% mężczyzn w wieku emerytalnym bądź w złym stanie zdrowia.
Wielu naszych podopiecznych straciło domy, uciekło z terenów działań wojennych lub po prostu wyjechało z Ukrainy, by zapewnić swoim dzieciom i sobie bezpieczeństwo, spokojny sen, uśmiech...
Od kwietnia 2024 r. nasze działania przyjęły sformalizowaną postać jako Fundacja 33 Biskupia. Nazwa pochodzi od naszego pierwszego, rozpoznawalnego zarówno przez Gdańszczan, jak i Ukraińców adresu. Z czasem adres stał się hasłem/nazwą projektu pomocowego, wokół którego jednoczą się „ludzie dobrej woli”.
Prezeską Fundacji jest inicjatorka działań pomocowych dla Ukraińców Aneta Borkowska. Fundatorami i współzałożycielami Fundacji są także członkowie organizacji, które od początku wspierały nas materialnie, rzeczowo, pomocowo: Rotary Klub Gdańsk - Sopot - Gdynia oraz Stowarzyszenie Lions Club Gdańsk Neptun.
O naszych działaniach „w eterze”: https://radiobiznes.com/kajetan-kwasniewski/sonda-radia-biznes/pomoc-dla-uchodzcow-z-ukrainy-ul-biskupia-33-gdansk/
Władze Fundacji 33 Biskupia składają się z zespołu zaangażowanych osób, które mają na celu rozwój naszej organizacji oraz efektywną pomoc beneficjentom. Każda z nich wnosi swoją unikalną wiedzę i doświadczenie.
Działalność naszej Fundacji opiera się na ścisłej współpracy między członkami Zarządu i Rady Fundacji. Dzięki temu możemy realizować nasze cele, wspierając uchodźców i organizując projekty mające na celu poprawę jakości życia osób potrzebujących.
Prezeska Zarządu
Aktywistka, działaczka społeczna, wieloletnia radna dzielnicy Olszynka; od lat zaangażowana w działania na rzecz polepszenia jakości życia mieszkańców. Osobowość Roku 2022 w kategorii Działalność społeczna i charytatywna (w woj. pomorskim) rankingu „Dziennika Bałtyckiego”, wyróżniona w kategorii Społecznik Roku w konkursie nagród im. Lecha Bądkowskiego w 2021 r.
Motto życiowe: „Nie trzeba być bogaczem, by ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi. Można podarować mu swój czas i uwagę.”
Kieruje się w życiu zasadą: „Pomagałam, pomagam i będę pomagać innym.”
Zastępca Prezeski Zarządu
Prezydent Lions Club Gdańsk Neptun w kadencji 2024/2025. Lion od trzydziestu lat; w tym czasie pełnił trzykrotnie funkcje prezydenta Klubu, skarbnika, przewodniczącego strefy, sekretarza klubu, rzecznika spraw Liona w Okręgu 121 Polska.
Aktywności prospołeczne przejawiał od wczesnej młodości, m.in.: harcerstwo, samorząd uczniowski, Parlament Studentów Politechniki Gdańskiej; był także przewodniczącym Solidarności w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie i pomysłodawcą noszenia opornika w klapie marynarki jako symbolicznej manifestacji poglądów w czasie stanu wojennego.
Od marca 2022 r. jego serce bije dla uchodźców z Ukrainy i uczestniczy w licznych inicjatywach pomocowych na rzecz osób poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie.
Jako reprezentant stowarzyszenia współzałożycielskiego Fundacji 33 Biskupia został jej wiceprezesem.
Mówi o sobie: „Jestem pełen nadziei, że to co robię i jak pracuję dla uchodźców ukraińskich jest tym czego oczekują. Bardzo chciałbym doczekać wielkiej fiesty na zakończenie wojny i nowych wyzwań w czasach pokoju i odbudowy.”